fbpx

Bojové športy ako sebaobrana: Je to ideálna voľba?

Pokiaľ premýšľate nad tým, či chodiť na thajský box, pretože sa chcete vedieť brániť, je dobré vedieť, čo vlastne sebaobrana je. Treba si tiež uvedomiť limitácie bojových športov v riešení konfliktných situácií, a naopak, ich pozitíva v rámci učenia sa sebaobrany.

Ako inštruktori a inštruktorky sebaobrany pracujeme s definíciou, že sebaobrana je akt, kedy chránim zdravie (fyzické alebo psychické) seba alebo iných osôb – a to dovtedy, kým hrozba nepominie.

Takýchto hrozieb poznáme nespočetne veľa. Od emočného nátlaku, vyhrážania sa, verbálneho násilia, narúšania hraníc až po tie fyzické (facky, údery, ťahanie za vlasy, fyzické obmedzovanie v pohybe, v extrémnom prípade hrozby či útoky nožom alebo inými predmetmi). Takáto široká škála hrozieb si vyžaduje znalosť viacerých sebaobranných prostriedkov.

Bojové športy vs sebaobrana

Bojové športy sa sústreďujú výlučne na fyzický boj – a aj ten má isté obmedzenia vyplývajúce z daného športu.

Box vás naučí perfektne udierať alebo sa hýbať, no nenaučí vás deeskalovať konflikt. Na thajskom boxe budete vedieť kopať kolenami a udierať lakťami, no nedozviete sa čo robiť, ak vás v záchvate agresie škrtí partner*ka na posteli. Nejaké riešenia vám síce ponúkne MMA, no tam sa zase nedozviete, čo robiť, ak vám hrozí konflikt s viacerými agresormi, pričom jeden z nich má v ruke kovovú tyč.

Ďalším dôležitým slovíčkom v slovnom spojení bojové športy je práve šport. Ten má svoje pravidlá, rozhodcov, ktorí na ne dohliadajú. Má tiež súťaže, v ktorých si zápasníci merajú sily.

V sebaobrane nemáte zakázané údery ani miesta, kam ich nasmerujete. Nemusíte dbať na fair play. Neexistujú tam ani kolá na čas a už vôbec nie je bodovaná. Buď sa za seba úspešne postavíte alebo nie – a je jedno akým spôsobom.

V bojových športoch sa súťaží v hmotnostných kategóriách, no ak si vás agresor/ka vyberie, bude to väčšinou preto, lebo nad vami cíti emočnú, či fyzickú prevahu. Aby toho nebolo málo, nikdy vás nezastihne pripravenú*ého, a tak nemôžete rátať s rozcvičkou či nasadením si rôznych chráničov (ktoré pravdepodobne ani pri sebe nebudete mať).

Agresorov tiež môže byť viac ako jeden. To je dôvod, prečo v sebaobrane pracujeme s odbúraním tunelového videnia a snažíme sa učiť skenovanie (sledovanie) okolia. Okrem potenciálnych viacerých útočníkov by ste pri skenovaní mali hľadať únikove cesty, vnímať okoloidúcich, či prekážky (napr. obrubník, cestu,…).

Nie všetko je o bitke

Väčšina situácií, v ktorých je potrebná sebaobrana, je skôr verbálneho charakteru. Preto nie je nutné (a možné) každý konflikt riešiť fyzicky.

V takýchto prípadoch bývajú agresormi*kami väčšinou ľudia, ktorých poznáte. To vás stavia do úplne odlišnej situácie, ktorá je mimoriadne psychicky nepríjemná.

V ringu alebo počas sparingu v telocvični sa s vaším protivníkom pobijete, no potom si s ním podáte ruku a môžete ísť spolu na drink. To sa v sebaobrane s najväčšou pravdpodobnosťou nestane.

Výhody bojových športov

Bojové športy vás možno nenaučia, ako si nastaviť a brániť hranice a neriešia špecifiká násilného aj nenásilného konfliktu, no vedia vám ponúknuť aj mnoho výhod. Naučia vás správne udierať, kopať, pohybovať sa, rozvinú vám motoriku a niektoré vás naučia základy boja na zemi.

Bojové športy vás tiež vedia posilniť mentálne, naučia lepšie zvládať stres a zlepšia vašu kondíciu. Nakoľko sa sebaobrana a bojové športy dopĺňajú, vždy odporúčame ich vzájomne kombinovať.

Pre vizuálne porovnanie sebaobrany a bojových športov si môžete pozrieť náš príspevok na Instagrame:

sebaobrana pre zeny

30 % ZĽAvy

Na vybrané online kurzy 
sebaobrany pre ženy

Jednodňový intenzívny kurz

Naučte sa 5 zásad sebaobrany za 5 hodín! V jednodňovom intenzívnom kurze povzbudzujúcej sebaobrany sa zameriame najmä na verbálnu sebaobranu a asertívnu komunikáciu pri najbežnejších scenároch (vymedzenie hraníc voči cudzím ľuďom aj blízkym osobám v neželaných situáciách). Taktiež sa naučíme 2 jednoduché fyzické techniky sebaobrany.