Jedna z najčastejších otázok, ktoré pri sebaobrane riešime, je: „Čo robiť, keď ma niekto obťažuje?”
Mnohé z vás určite napadne ignorácia: „Nič mu nehovor, nechaj to tak. On len skúša, veď je to kompliment”.
Iné ženy, naopak, obťažovanie adresujú priamo – či už vtipnou poznámkou, asertívnym prejavom alebo agresívnym pokrikom späť: „No tak už len s tebou by som išla na rande./Prestaňte!/Po kom to kričíš, ty…“
Ako teda reagovať v situácii, keď vás niekto obťažuje?
Obsah článku
Zhodnotenie situácie
V prvom rade je dôležité zhodnotenie situácie pomocou prvej zásady sebaobrany – MYSLI.
Čo presne sa sa deje? Cmuká po vás neznámy človek na ulici alebo vás kolega chytá pod stolom za stehno? Je dotyčný blízko vás a vyzerá agresívne alebo je ďalej a nepôsobí agresívne?
Kde sa nachádzate? Kráčate po ulici, ste na pracovnom stretnutí alebo vo vlaku? Môžete odísť? Sú v okolí ľudia, na ktorých sa môžete obrátiť? Inými slovami – ako dlho budete vystavená neželanému a nepríjemnému správaniu?
Ignorovať alebo reagovať?
Pokiaľ ide o otravnú situáciu (napr. pokrikovanie na ulici), ktorá však nie je vyslovene nebezpečná, nemusíte sa ohradiť.
Rozhodnutie ignorovať daného človeka však musí vychádzať z presvedčenia –nie zo strachu. Akonáhle sa vo vás ozýva hlas, ktorý hovorí: „Mala som niečo povedať,“ je to znak, že ignorovaním vo vás len rastie frustrácia a pomohlo by vám ohradiť sa.
Chcete sa ohradiť, keď vás niekto obťažuje na ulici? Myslite na tieto zásady:
1. Vykajte. Ukazuje to, že sa nepoznáte a udržujete si odstup).
2. Vopred si pripravte jednoduché frázy: „Prestaňte! Neobťažujte ma! Nechajte ma! Toto si nedovoľujte!“
3. Vyvarujte sa nadávkam a zosmiešňovaniu (môže to situáciu zhoršiť).
4. Nenechajte sa zatiahnuť do akejkoľvek konverzácie a nereagujte na ďalšie komentáre/urážky.
Pokiaľ ide o situáciu, kedy vás obťažuje niekto známy, prípadne človek, s ktorým sa pravidelne stretávate, ohradenie sa je dôležité. Môžete uplatniť rovnaké zásady, ako pri obťažovaní na ulici. V tomto kontexte je čas uplatniť asertívnu komunikáciu.
V prípade, že je dotyčný človek aj agresívny, približuje sa k vám s pokrikmi a vulgárnymi komentármi, prípadne vás priamo obchytkáva, dotýka sa intímnych miest proti vašej vôli alebo vám zoviera napríklad ruku, je na mieste fyzická sebaobrana.
Ak si chcete precvičiť, ako sa v podobných situáciách môžete brániť (verbálne aj fyzicky), pridajte sa na niektorý z našich kurzov povzbudzujúcej sebaobrany pre ženy a deti.
Čo robiť, keď ma niekto obťažuje - príklady
Príklad č. 1: Muž sediaci v autobuse na vedľajšom sedadle si vás prezerá od hlavy po päty a utrúsi oplzlý komentár na vašu osobu (napr. na prsia).
Zhodnotenie situácie:
• Je to nepríjemné? Áno.
• Je to nebezpečné? Momentálne sa necítite fyzicky ohrozená, ale neviete, do čoho to môže vyústiť.
• Ako dlho to bude trvať? Cesta trvá ešte 10 minút.
Čo môžete spraviť?
Konfrontovať ho, napr.: „Prestaňte komentovať moje prsia!“. Ak môžete, premiestnite sa na iné sedadlo. Prípadne oslovte spolucestujúcich a vodiča. Môžete tiež vystúpiť a počkať na ďalší spoj. Ak situácia eskaluje, v nevyhnutnej situácii použite fyzickú techniku sebaobrany.
Príklad č. 2: Priateľov otec si vás neustále doberá a dotýka sa vás, najmä za rameno alebo ruku. Minule, keď nikto nebol nablízku, vás capol po zadku.
Zhodnotenie situácie:
• Je to nepríjemné? Veľmi!
• Je to nebezpečné? Môže aj nemusí, ale vy si neželáte, aby sa vás chytal.
• Ako dlho to bude trvať? Opakuje sa to vždy, keď ste u nich na obede – takmer každý týždeň. Nechcete tam chodiť. Toto je prípad, kedy ignorovanie nie je efektívna ani bezpečná stratégia.
Čo môžete urobiť?
• Konfrontovať ho – povedať mu, že si neželáte, aby sa vás dotýkal.
• Zdôveriť sa s tým niekomu. Nie je to vaša chyba ani sa nemáte prečo za to hanbiť.
Čakajte, že blízke okolie (dokonca aj partner) bude s najväčšou pravdepodobnosťou zosmiešňovať a znevažovať vaše pocity a skúsenosti, napríklad: „Nepreháňaš to trochu? On nie je taký, to by neurobil.“
Je to náročné, ale zdôverujte sa ďalej – nájdete osobu, ktorá vás pochopí.
A čo sa nepríjemnej osoby týka – stojte si za svojím, nepoľavujte hranice.
Prečo ignorácia nezaberá vždy?
Ignorácia je zriedka najvhodnejšou a najbezpečnejšou metódou riešenia konfliktu alebo (potenciálne) nebezpečnej situácie. Najmä z dlhodobého hľadiska.
Ignorácia by mala byť JEDNOU Z MNOHÝCH techník, no zásadne nie jedinou. Či sa rozhodnete situáciu konfrontovať alebo nie, by mal byť váš výber.
Zároveň však treba mať na mysli, že pokiaľ sa neozvete, nemáte šancu vedieť, ako druhá osoba zareaguje. Ak vás, napríklad, nový kolega zo zahraničia pri prvom stretnutí objíme, môžete mu povedať, že preferujete podanie ruky (alebo čokoľvek iné), pretože sa s kolegami neobjímate. Pokojne sa pri tom doširoka usmievajte a povedzte prosím – asertivita neznamená, že sme nevrlé a nepríjemné.
Pochopil to a odteraz vás neobjíma? Výborne. Vypočul si vás a rozhodol sa vašu požiadavku ignorovať? Aj na druhýkrát? Aspoň ste sa o ňom dozvedeli, že má problém s rešpektovaním hraníc a v budúcnosti skúsite niečo iné (možno aj HR / oddelenie ľudských zdrojov).
Práve pre takéto prípady je lepšie mať v rukáve viacero možností, než len ignoráciu.